Piaskowanie
To proces oczyszczania powierzchni strumieniem sprężonego powietrza, ewentualnie cieczy.
Zawarty w tym materiał ścierny jest pod względem granulacji odpowiednio dobrany do rodzaju obrabianego materiału.
Najczęściej jako materiału ścierającego używa się oczyszczonego piasku. Obróbka daje efekt, który porównywalny jest do szlifowania, jedyna różnica to pozostawienie lekko szorstkiej faktury.
Piaskowanie wykorzystywane jest do oczyszczania materiału z korozji lub wcześniej naniesionych powłok. Pozwala w sposób szybki i bezpieczny usunąć rysy oraz zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc:
- zagłębień
- rogów
- rowków.
Ten proces pozwala miedzy innymi na przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego.
Na czym polega proces piaskowania?
Na skierowaniu strumienia sprężonego powietrza i materiału ściernego o odpowiedniej granulacji na czyszczoną powierzchnię.
Przygotowanie powierzchni poprzez użycie piaskowania: - dzięki takiemu rozwiązaniu oczyszczenie powierzchni odbywa się właściwie i jest ona odpowiednio przygotowana do dalszej obróbki. Proces piaskowania pozwala na oczyszczenie trudno dostępnych miejsc i usunięcie większości wcześniej naniesionych powłok.
Piaskowanie jako metoda wstępna wytwarza na powierzchni materiału chropowatość, co z kolei przekłada się na przyczepność farby do malowanego podłoża.
Umiejętne piaskowanie w połączeniu z profesjonalnym malowaniem proszkowym pozwala na całkowite zabezpieczenie obrabianego elementu oraz przywrócenie blasku starym elementom.